Igrzyska zimowe. Szacują koszty: ile i na co wydamy?

Fot.

Dotarliśmy do dokumentów, dzięki którym Kraków chce stać się gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Planowany budżet zmniejszył się do 17 mld zł, ale głównie za sprawą ograniczenia liczby inwestycji w drogi.
Komitet Kraków 2022 robił, co mógł, by za szybko nie upublicznić aplikacji. Liczył, że nie ujrzy światła dziennego co najmniej do poniedziałku, kiedy jest planowana konferencja prasowa. Dokument wyciekł jednak w środę na stronie gamesbids.com, kompleksowo zajmującej się procesem starań o IO. Kilkanaście godzin później ponad 120-stronicowy folder był już niedostępny. My go jednak przeanalizowaliśmy i pierwszy wniosek jest taki, że w porównaniu z jedynym dokumentem, do którego można porównać aplikację - projektem budżetu z czerwca 2013 r., planowany koszt ZIO zmniejszono z 21 mld zł do około 17 mld zł.

Zostań fanem Facebooka Kraków - Sport.pl

Opieramy się na szacunkach drogowców

Widać, że przedstawiciele Krakowa nie będą mieć łatwego życia w czasie rozpoczętych konsultacji społecznych. Dokument traktuje zagadnienia dość ogólnie: koszty inwestycji nadal podane są szacunkowo, wydatki w poszczególnych działach nie są rozbite na konkretne zamówienia i brakuje rozliczenia kosztów organizacji samej imprezy. - Zapewniam, że Komitet Kraków 2022 i urzędnicy magistratu potraktują konsultacje poważnie i będą przygotowani. Jeśli strona społeczna zwróci się o bardziej szczegółowe rozliczenia, podajmy je, o ile będą dostępne - zapewnia Filip Szatanik, szef wydziału informacji w krakowskim magistracie. - Nie jesteśmy w stanie podać np. dokładnych kosztów budowy wschodniej obwodnicy. Opieramy się na szacunkach drogowców.

Na budżet igrzysk składają się inwestycje w obiekty sportowe i infrastrukturę (drogi, kolej, lotnisko), które ma ułatwić przeprowadzenie zawodów plus koszt samej imprezy (przeprowadzenie zawodów, także testowych, obsługa wioski olimpijskiej i mediów, catering, ceremonie, kontrole antydopingowe itd.), który jest podobny na igrzyskach - ok. 5,6 mld zł. Ok. 3,2 mld zł z tej kwoty miałby pochodzić z MKOl. Inwestycje będą głównie finansowane z pieniędzy budżetowych Polski (m.in. z funduszy europejskich). Udział Krakowa i pozostałych gmin w 17 mld zł ma nie przekraczać 3 proc.

Ile kosztują duże imprezy

17 mld zl wydaje się kwotą ogromną, ale koszt organizacji Euro 2012 w Polsce szacuje się na 70 mld zł. Trudno też porównać proponowany budżet Kraków 2022 do niedawno zakończonych ZIO w Soczi, na które wyadano ok. 50 mld dolarów. Według Forbesa zimowe igrzyska w Nagano (1998) kosztowały 10 mld dolarów, w Salt Lake City (2002) 1,9 mld dolarów, w Turynie (2006) 3,6 mld dolarów, a w Vancouver (2010) 8,7 mld dolarów

Najdroższa i najtrudniejsza w utrzymaniu arena

Aplikacja jest wypełniona informacjami o zamierzeniach Krakowa nie tylko w kwestii infrastruktury. Pada w niej np. zobowiązanie, że za każde drzewo, które zostanie wycięte w związku z budową aren, miasto posadzi trzy nowe. Jest też wyliczenie czasów przejazdu pomiędzy strefą Kraków, a strefą Tatry - ze stolicy Małopolski do Zakopanego mamy docierać drogami w niespełna 2 godziny, a do Jasnej na Słowacji w 3 godziny i 20 minut.

Pada także zapewnienie, że obsługa igrzysk oraz widzowie będą mogli poruszać się po mieście bezpłatnie środkami komunikacji publicznej. W rejonie miejsc, gdzie organizowane będą zawody wstrzymany zostanie ruch samochodowy.

Jeśli chwalimy się tym, jak wykorzystamy po igrzyskach halę lodową dla panczenistów w Czyżynach lub wioskę olimpijską w tym rejonie, to brakuje obszernego wyjaśnienia, co stanie się z torem saneczkarsko-bobslejowym, który planowany jest w Myślenicach. A to najdroższa i najtrudniejsza w utrzymaniu sportowa arena.

Wioski olimpijskie

Po polskiej stronie będą dwie wioski olimpijskie: w Krakowie i w Zakopanem. Tą krakowską zaplanowano nieopodal hali widowiskowej w Czyżynach. Na 31 hektarach ma powstać - w partnerstwie publiczno-prywatnym - 3,5 tysiąca miejsc noclegowych. Znajdować się mają w budynkach liczących od 10 do 12 kondygnacji "odpowiadających okolicznej zabudowie" - jak czytamy. Po igrzyskach mają stanowić w części bazę mieszkań komunalnych, a częściowo trafić na wolny rynek. Gdyby zabrakło pieniędzy na budowę wioski projekt, ma być dofinansowany przez rząd.

Wioska w Zakopanem ma pomieścić 2,5 tys. sportowców na 22,5 hektarach. Po igrzyskach stałaby się bazą noclegów dla turystów i ośrodkiem treningowo-rekreacyjnym. Teoretycznie budowa tej wioski jest wpisana w strategiczne plany Zakopanego.

Nie da się też nie zauważyć, że ubyło inwestycji niesportowych, które miały być realizowane przy okazji olimpiady. Budowa tej infrastruktury, jest zaś jednym z ważniejszych argumentów za przeprowadzeniem igrzysk w Krakowie. - Nie chcę wypowiadać się na temat zmniejszenia zakresu inwestycji, które były prezentowane w pierwszym dokumencie i w tym. Nie znam ich na tyle dobrze. W poniedziałek na konferencji prasowej udzielimy kompletnych informacji - tłumaczy Szatanik.

Projekt olimpijski odchudzony o inwestycje drogowe

W porównaniu z projektem budżetu z czerwca 2013 r. w aplikacji olimpijskiej Krakowa, do której dotarliśmy w środę, nie ma kilku ważnych i bardzo drogich inwestycji drogowych, które były określone jako infrastruktura niezbędna i konieczna. Dotyczyły przede wszystkim Krakowa.

Nie ma budowy S7 od Krakowa do granicy z województwem świętokrzyskim (2,88 mld zł). Z inwestycji, dzięki którym życie krakowian byłoby lepsze, np. zmniejszyłyby się korki, wypadły też północna obwodnica miasta (1,8 mld zł), a w ramach budowy III obwodnicy nie ma tras zwierzynieckiej i pychowickiej (1,98 mld zł) oraz trasy łagiewnickiej z linią tramwajową (960 mln zł). Znikła też trasa balicka (588 mln zł) oraz rozbudowy ul. Igołomskiej (453 mln zł), al. 29 Listopada (388 mln zł) i Kocmyrzowskiej (197 mln zł). Nie ma też ani słowa o rozbudowie lotniska w Balicach, którą wcześniej szacowano na 500 mln zł.

Szybki przejazd do Zakopanego

Z inwestycji komunikacyjnych planowanych w projekcie budżetu zostało najwięcej tych, które mają umożliwić szybki przejazd do Zakopanego i na Słowację. Jeśli Kraków zostanie gospodarzem ZIO, to do Nowego Targu dojedziemy dwupasmową drogą (za ok. 5,5 mld zł). Dalej do Zakopanego będzie prowadził jeden pas, ale z lewoskrętami, by łatwiej rozładować ruch. Drogi wojewódzkie, np. przez Czarny Dunajec czy Bukowinę Tatrzańską, zostaną poszerzone, a nawierzchnia wyremontowana (370 mln zł). Są też zaplanowane pieniądze na budowę łącznic kolejowych i remont torów, co ma skrócić przejazd pociągu do Zakopanego do około dwóch godzin (ok. 600 mln zł), a także dwa tory do Balic (270 mln zł). A co w samym Krakowie? Tylko nowe linie tramwajowe - do Górki Narodowej, połączenie Lipska - Wielicka i Meissnera - Mistrzejowice (480 mln zł) oraz wschodnia obwodnica miasta (750 mln zł).

Za to więcej niż planowano w czerwcu zostanie wydane na budowę lub modernizację aren sportowych. Komitet Kraków 2022 w aplikacji twierdzi, że na 11 obiektów 6 istnieje, 4 są w planach, więc niby potrzeba tylko jednego. Tak naprawdę gotowa jest tylko Kraków Arena (łyżwiarstwo figurowe i short track), która ma być oddana w kwietniu. Pozostałe albo muszą być budowane od nowa, albo gruntownie modernizowane.

Kłopotliwe dyscypliny lodowe

Największe problemy były z dyscyplinami lodowymi. W końcu Komitet zaproponował, że hokej mężczyzn będzie rozgrywany na zadaszonym stadionie Cracovii. Dach miałby zostać na nim już na stałe. Jako miejsce ceremonii otwarcia wskazano stadion Wisły. Przy nim, w miejscu starej hali przy Reymonta, powstałaby nowa na hokej dla kobiet, a później wykorzystywana na sporty halowe, np. koszykówkę czy siatkówkę. Także nowy obiekt do curlingu w ośrodku Kolna miałby później służyć jako centrum sportowo-treningowe. Niewiele szczegółów podano co do jednej z najdroższych inwestycji (zarówno jeśli chodzi o wybudowanie, jak i później utrzymanie) - toru bobslejowego. Ma kosztować aż 315 mln zł i miałby służyć jako centrum treningowe dla tej dyscypliny, tyle że uprawia ją kilkadziesiąt osób w Polsce.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Projekt olimpijski odchudzony o inwestycje drogoweCzy Igrzyska w Krakowie w 2022 to dobry pomysł?
Komentarze (242)
Igrzyska zimowe. Szacują koszty: ile i na co wydamy?
Zaloguj się
 • snurfik

  Oceniono 735 razy 695

  Czy polska naprawde potrzebuje szopki telewizyjnej z naszprycowanymi miesniakami czy moze jednak bardziej badan naukowych i inwestycji w innowacje?

 • pol_silver

  Oceniono 516 razy 484

  co to w ogóle za rozważania? jak wydać 17mld złotych kiedy co roku zadłużamy się na 50mld? W sytuacji gdy realne opodatkowanie dochodów pit,vat, zus, akcyza sięga 80%? Kto na tym zarabia? garstka działaczy żyjących sobie wygodnie z mrzonek? ktoś w końcu skończy tą farsę?

 • pancerna_pchla

  Oceniono 410 razy 282

  Ale niech Krakusy to zrobią na własny koszt i nie mieszają do tego reszty kraju.

 • 68jacekw

  Oceniono 338 razy 256

  Czyli naprawdę 27 miliardów.Z czego 10 mld dla PO i jej gospodarczych przyjaciół.Wtedy spokojnie można znieść finansowanie partii z budżetu i dalej kręcić lody."Załatwimy Rychu,załatwimy"...

 • uzdek98

  Oceniono 288 razy 236

  a polowa w tej kwoty tradycyjnie trafi do kieszeni politykierow, urzedasow i ich POciotow ... platfusiara marczuajtis robi swoj ostatni skok, skok zycia, bo wie, ze w nastepnych wyborach przepadnie i urwie sie koryto ...

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 215 razy 159

  Igrzyska u Centusiów to jak lotnisko w Radomiu czyli UTOPIA - ważne, że "organizatorzy" z tego coś mają :)

 • melmakianin

  Oceniono 144 razy 112

  W Krakowie igrzyska zimowe ? igrzyska szkół ponadgimnzajalnych ? czy o co chodzi bo chyba nie jestem w temacie .....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Ekstraklasa 2015/16

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Legia Warszawa 37 43 70-32 21 10 6
2 Piast Gliwice 37 40 60-45 20 9 8
3 Zagłębie Lubin 37 38 55-42 17 9 11
4 Cracovia Kraków 37 36 66-50 16 10 11
5 Lechia Gdańsk 37 32 53-44 14 10 13
6 Pogoń Szczecin 37 30 43-43 12 17 8
7 Lech Poznań 37 27 42-47 14 6 17
8 Ruch Chorzów 37 21 40-60 11 8 18
9 Wisła Kraków 37 32 61-45 12 15 10
10 Śląsk Wrocław 37 31 41-46 12 12 13
11 Jagiellonia Białystok 37 28 46-62 13 6 18
12 Korona Kielce 37 27 39-45 10 15 12
13 Termalica Nieciecza 37 26 39-50 10 12 15
14 Górnik Łęczna 37 24 40-53 10 9 18
15 Górnik Zabrze 37 23 38-51 6 18 13
16 Podbeskidzie 37 20 45-63 9 12 16

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa